Çanta Nasıl Temizlenir?


Kadınların vazgeçilmez aksesuarlarından biri olan çantalar, kumaş özellikleri ve dokularına göre çeşitlilik gösterir. Deri, bez, süet, rugan gibi farklı malzemelerden üretilmiş çantaların temizlikleri de farklıdır. Hayatın bir parçası haline gelen bu aksesuarların temizliğinin doğru yapılması ömrünü uzatır.

Rugan Çanta Temizliği

Oldukça şık ve gösterişli bir olan rugan çantalar, parlak deri modelindedir. Bu tür çantaların lekelenmesi ve kirlenmesi durumunda temizliği limon ile yapılabilir. Bir parça pamuğun üzerine limon sıkılarak lekenin üzerine fazla bastırılmadan uygulanmalıdır. Limon aynı zamanda çantanın parlak görünümünü de yenileyecektir.

Rugan çanta temizliğinde makyaj sütleri ya da nemlendirici kremler de kullanılabilir. Bu ürünler kullanılarak, bir pamuk yardımıyla temizliği yapılmalıdır. Rugan çantanın tozunu almak içinse, kuru ya da hafif nemli bir bez tercih edilmelidir.

Süet Çanta Temizliği

Mat görüntüsüyle günlük kullanımda oldukça hoş görünen süet çantaların temizliği yapılırken lekenin türüne göre hareket edilmelidir. Eğer leke az miktarda ve sulu ise vakit kaybetmeden kâğıt havluyla alınmalıdır. Süetin özelliğinden dolayı kumaşın üstünde kalan lekenin temizlenmesinde bu yöntem yeterli olacaktır.

Leke büyük ve fazla yayılmış ise hiçbir uygulama yapmadan lekenin kuruması beklenmelidir. Daha sonra kuruyan lekenin üzeri süet fırçası ile kumaşı yıpratacak şekilde zorlamadan fırçalanmalıdır. Süet fırçası yok ise diş fırçası kullanılabilir.

Deri Çanta Temizliği

Hem şık hem spor bir kombin için vazgeçilmez bir aksesuar olan deri çantaların temizliği titizlik gerektirir. Kirlenmiş ya da bir bölgesi lekelenmiş olan deri çantayı temizlemek için ılık sabunlu su hazırlanmalıdır. Yumuşak dokulu bir bez ile çanta silinmeli daha sonra ılık duru su ile silinmelidir. Son olarak kuru bir bezle kurulanmalıdır. Deri çanta, kurutmak için ısıya maruz bırakılmamalıdır. Belli aralıklarla deriler için üretilmiş yağlarla bakım yapılmasında fayda vardır.

Bez Çanta Temizliği

Bez çantalar günlük hayatın parçası haline gelmiştir. Oldukça sık kullanılan bez çantaların temizliği de basittir. En büyük özelliği makine de yıkanabiliyor olmasıdır. Eğer bez çanta üzerinde zorlayıcı bir leke varsa, öncelikle tampon yapılmalı ve daha nemli bir bezle silinerek temizlenmelidir. Bez çantaların temizliği, ovularak yapılmamalıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir