Deri Çanta Bakımının Püf Noktaları


Yumuşak, esnek ve hava alabilen yapısıyla deri eşya ve kıyafet tasarımlarında kendine sıklıkla yer bulur. Bu tasarımlar içinde doğal, şık ve kullanışlı özellikleriyle deri çantalar kadınların vazgeçemedikleri aksesuarlar arasında yer alır. Deri çantaların bu özelliklerini koruyabilmeleri ve uzun süre kullanılabilmeleri ise bakımlarının doğru şekilde yapılmasına bağlıdır.

Deri Çantaların Bakımı Nasıl Yapılmalı?

  • Tozlanmış deri çantaların temizliği için antistatik toz alma tüyleri ya da yumuşak bezler kullanılabilir. Üzerlerinde leke olan deri çantalar ise nemlendirilmiş pamuklu bir bez ya da mikrofiber bez ile silinerek temizlenebilir. Eğer lekeler nemli bez ile temizlenemiyorsa bu kez temizlik bezinin ıslatıldığı suyun içerisine bir miktar arap sabunu ya da şampuan ilave edilebilir.
  • Deri çantalardaki lekelerin temizlenmesinde su buharından da faydalanılabilir. Lekeli bölgeye kısa süre sıcak su buharı tutulduğunda lekenin temizlenmesi oldukça kolay olur.
  • Deri çanta temizliğinde ayrıca deri temizleme losyonlarından da faydalanılabilir. Bu ürünler temizleme özelliklerinin yanında deri çantaların bakımının yapılmasında da etkilidir.
  • Deri sağlığı için en iyi maddelerden birisi vazelindir. Belirli aralıklarla vazeline batırılmış bir pamuk ya da pamuklu bir bez ile silinmesi, deri çantaların bakımı için yapılabilecek en etkili uygulamaların başında gelir.
  • Deri çantalar kullanılmadıklarında içlerine bir miktar kağıt vb. koyularak bekletilmelidir. Bu şekilde çantanın içe doğru çökerek formunda bozulma meydana gelmesi ve deride kırışıklık oluşması engellenebilir.
  • Sık kullanılan deri çantalar daha kısa sürede yıpranır. Deri çantaların daha uzun ömürlü olması için dinlendirilerek kullanılmaları daha doğrudur.
  • Deri çantaların özelliklerini uzun süre koruyabilmeleri için sıcaktan ve delici aletlerden korunması gerekir. Yüksek sıcaklık, özellikle nemlenmiş ya da ıslanmış derinin hızlı kurumasını sağlar ve aşırı nem kaybeden deri bu nedenle çatlar. Esnek ve dayanıklı olmasının yanında kesici ve delici aletlere karşı dayanıklı olmadığından dolayı deri çantaların kesici ve delici aletlerden uzak tutulmasına da dikkat edilmelidir.
  • Deri çantalar güneş ışığı görmeyen, serin ortamlarda saklanmalıdır. Dış etkenlerden etkilenmemesi için çanta hava alabilen bir kılıf içerisine koyulmalıdır.

https://www.buradasin.com/


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir