Doğum çantasında olması gerekenler


Dünyanın en heyecanlı duygusudur bir çocuk sahibi olmak. İlk hamile haberi sevinci ile bir hareketlilik başlar, ay ay doğuma kadar heyecanına heyecan katarak ilerler. Hamilelik haberi ile ebeveynler önce psikolojik olarak hazırlanmaya başlarken bebeğe, doktor seçimi, hastane seçimi, derken doğum zamanı yaklaştıkça bu hazırlık yerini fiziksel hazırlığa bırakır. Minicik bebek için bebek şekeri, baby shower organizasyonu, cici cici elbiseler, kapı süsü, hediyelikler derken en önemlisi olan doğum çantasının sırası gelir.

Gebeliğin 30. Haftaları başında eksiksiz bir doğum çantasının hazırlanıp kenara koyulması için uygun zamandır. Doğum çantasına koyulması gerekenlerin eksiksiz hazır olması, hastanede doğum heyecanı ile eli ayağı birbirine dolaşmış anne babayı zor durumda bırakmamak için çok çok önemlidir. Bebek eşyalarının çoğu o anda hemen bir yerlerden alınabilir tabi ki ama ilgilenecek birinin olmaması, alınacak yerlerin uzakta kalması, yıkama ütüleme şansının çok düşük olması nedeni ile doğum çantasını eksiksiz olarak tamamlamak önemlidir.

Şimdi gelelim bir doğum çantasının nasıl olması gerektiğine;

1  – Öncelikli olan bu çantanın kolay ulaşılabilir bir yerde olmasıdır. Arabanızın olması bunun için biçilmiş kaftan dediklerinden. Çantanın hazırlığı bittikten sonra atın arabanın bagajına ve o panikle ‘çanta nerede? çantayı aldın mı?’ derdine başlamadan son verin.

2 – ‘Minicik bebek, ne olabilir ki canım’ diye düşünerek küçük bir çanta seçmeye kalkmayın. Orta ya da büyük boy, tekerli ve çekmeli bir çanta iş görecektir.

3 – Şimdi bir de doğum çantasını düzenlemek üzere keseler satılıyor. O anda istediğinizin pat diye elinize gelmesi pratik olacaktır ve anne doğuma girmeden ebeye bebeğin eşyalarının teslim edilmesi gerekiyor. Bebeğin ilk giyeceği kıyafetleri ayrı bir keseye koyun. O anda hemen çantadan alıp ebeye vermesi kolay olur böylelikle. Bu keselerden de edinmeniz yararlı olacaktır.

Peki ne olmalı doğum çantasının içinde?

doğum çantası
Doğum Çantasında Olması Gerekenler

1- Bebek için 10 parçadan oluşan doğum setleri mevcut. İçinde zıbın, tulum, mendil, battaniye, alt-üst takım, şapka, eldiven, önlük, göbek bağı için uygun zıbında dahil her şey mevcut. Bu takımlardan her türlü hastanede biraz fazla kalma ihtimaline karşı 2-3 adet edinin. Ve yine de yanına yedek olarak, takım haricindeki sevdiğiniz parçalardan alt-üst takım, zıbın ve çorap mutlaka koyun. Çünkü yeni doğan bebekler sürekli kusarlar ve sık sık altları temizlenir. Bu yüzden üstlerini çok sık kirletirler.

2- Yeni doğan bebek bezi, ıslak mendil, alt değiştirme pamuğu, alt açma havlusunu da çantanıza yerleştirin.

3- Bebekler doğduktan hemen sonra beslenmeye başlarlar ve ilk saatlerde bebekler sık sık kusar. Hatta birçok bebek ilk aylarda devamlı kusarlar. Bu sürede de sık sık mendil gerekli olacaktır. Paketlerde pamuklu mendiller mevcut. Aynı zamanda annenin göğüs pedinin olmadığı yerlerde de bu mendiller iş görecektir.

4- Kış bebeği ise pazen, yaz bebeği ise penye battaniyeler koyulmalıdır. Aynı şekilde her ihtimale karşı birden çok battaniye koyulmalıdır.

5- Anne içinse; eğer planlı bir sezaryen doğum durumu varsa dikişlerden dolayı pijama giyilemeyeceğinden dolayı en az 2 adet geceliğe ihtiyacınız olacaktır. Oda içinde giymek için ayrı, banyoda giymek için ayrı 2 adet terlik, hasta bezi ve pet, iç çamaşırı, çorap, mevsimine göre sabahlık -doğum sonrası aşırı üşüme hali göz önünde bulundurulmalıdır-, havlu, göğüs pedi, lohusa südyeni ve kişisel bakım eşyaları koyulmalıdır. Bebek emmeye başladığında birçok annede göğüs uçları hemen tahriş olur. Buna uygun satılan kremlerden edinmek, bebeğinizi memeye alıştırırken acı çekmenizi engelleyecektir.

6- Kuaför gelmeyecekse doğumdan sonraki dağılmış hal düşünülerek makyaj çantası, tarak, düzleştirici, maşa gibi eşyalarınızı da yanınıza almayı unutmayın. Çünkü mutlaka bu eşsiz dakikaları ölümsüzleştirmek isteyen birileri olacaktır.

7- Varsa özel hazırlattığınız kapı süsü, lohusa ve bebek tacınız, bebek şekerlerinizi de yanınıza aldıktan sonra doğum için hazırsınız.

8- Tüm bunların dışında bebeğe aldığınız kıyafetleri, bebekler için satılan özel deterjanlarla yıkayıp ütüleyerek çantanıza yerleştirin.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir